2024.05.21.
CímlapCivilek

Emléküléssel ünnepel a Lábassy János Ipar – és Gyártörténeti Alapítvány

Idén 25 éves a Lábassy János Ipar – és Gyártörténeti Alapítvány. Ennek tiszteletére május 26- én pénteken Emlékülést tartanak a nemrégiben átadott Klein-Lábassy Kultúrkúriában. Az ünnepi eseményen bemutatják a május 14 – én átadott Lábassy János emlékszobát, valamint visszaemlékező beszédek hangzanak majd, el és kötetlen beszélgetésre is várják az érdeklődőket. Mindenkit szeretettel vár Lőrinczi László alapítványi elnök, és Líbor József alapító tag.

Lábassy János  kovácsmester volt, aki a visszaemlékezések szerint az Almásy grófok uradalmi kovácsműhelyében tanulta ki a kovácsmesterséget. Amit biztosan tudunk, hogy Székesfehérváron született, idén ünnepelhetjük ennek 200. évfordulóját. De hogy pontosan mikor, és miért városunkban telepedett le, arról nincsenek megbízható információk. Ami fontos, hogy 1848-ban a város határában, ma Földvárhalom dűlőnek hívjuk – rendezte be műhelyét, és kezdett hozzá ekék, ekekapák, boronák készítéséhez. Ettől a dátumtól számoljuk a Lábassy-féle gépgyár történetét, így idén ünnepelhetjük az alapítás 175. évfordulóját. Neki köszönhetjük tehát Magyarország legrégebbi, és ma is működő mezőgazdasági gépgyárát, ami meghatározó városunk, és az itt élő emberek életében.

Szóljon hozzá!